ARTREHUB – це колективна добровільна ініціатива, покликана допомогти психологічній реабілітації людей, що опинилися в складних життєвих ситуаціях.

В основі діяльності ARTREHAB є практика АРТ-реабілітації за авторським методом художниці та громадського діяча Зінаїди Кубар, що має назву «Техніка червоної нитки».

Ідея використання мистецьких практик у психологічній реабілітації, як і згодом створення самої організації ARTREHUB, виникла з переконання Зінаїди, що митець у сучасному світі повинен бути суспільно орієнтованим. Події останніх років у Східній Україні посилили це переконання й стимулювали здійснити задумане.
Наша міссія – допомогти психологічному відновленню людини, що опинилася в складних життєвих ситуаціях, використовуючи методики арт-реабілітації.

Наші цілі

1
Сприяння максимально ефективній реабілітації учасників бойових дій з метою повернення їх до активного соціального життя
2
Розвиток арт-реабілітації в Україні.
3
Залучення та використання світової практики з арт-реабілітації в Україні.
4
Поширення використання методу «Техніка червоної нитки».
5
Популяризація української культури.

«Техніка червоної нитки»

Таку назву має метод арт-реабілітації, розроблений художницею Зінаїдою Кубар. Червоний для неї – символ життя, любові та дії; нитка – зв'язок між тими, хто потребує допомоги, й тими, хто її надає. «Червона нитка», мов кровоносна судина, розносить життєдайну силу по організму, з'єднуючи частини одного цілого. Вона дає нашому серцю змогу «битися» в ритмі життя й знаходити відгук в інших серцях.
Метод був створений на основі власних мистецьких практик художниці та базується на використанні символіки в українській культурі у поєднанні з практиками народних ремесел. Довгий час символіка займала провідне місце у процесі пізнання мисткині та була частиною її творчості. Напрацьований досвід дав чітке розуміння, що взаємодія з сакральними архаїчними знаками в творчому процесі має цілющий вплив на внутрішній стан людини.
«Символи присутні в усьому, вони – універсальні. Символи збирають все в образи, з якими ми працюємо. Напрямків арт-реабілітації є чимало. Я ж вирішила скористатися з власного досвіду й знань, з того, що самостійно випробувала й перевірила, як воно працює, наповнює, включає і є за своєю суттю медитацією, яка зцілює на глибинному рівні», – Зінаїда Кубар.
На основі методу «Техніка червоної нитки» створені авторські заняття, що об'єднані в два курси, розраховані на дорослу та дитячу аудиторію. Кожне заняття може проводитися як в рамках курсу, так й окремо. Заняття проводить команда (Art Team), що складається з двох тренерів – психолога та художника. Вони проходять навчання за авторською програмою, практику та отримують сертифікат, що дає їм змогу проводити заняття за методом «Техніка червоної нитки».

Історія створення

Творчість художниці Зінаїди глибоко вкорінена в українську культуру. Понад 10 років вона вивчала обрядові, фольклорні, декоративно-прикладні її елементи. Мовою сучасного мистецтва вона розкриває красу та глибину духовного надбання українського народу.

Історія роботи над методом арт-реабілітації починається з родинного кола. Організовуючи творче дозвілля своїх дітей, Зінаїда будувала заняття з ними на основі своїх мистецьких практик. Реакція дітей і результат свідчили про дієвість таких занять. Тому Зінаїда звернулася до психологічного центру «Рівновага» з ініціативою авторських занять із дітьми з аутизмом. П'ять місяців нелегкої, але результативної роботи дали змогу виокремити найкращі практики. Далі Зінаїда починає співпрацювати з Центром медико-психологічної реабілітації учасників АТО. Впродовж року щотижня проводить авторські заняття з військовими. Поряд із роботою в центрі продовжується робота з дітьми – пацієнтами Інституту нефрології НАН України, що перебувають на довгостроковому лікуванні. Завдяки такій тривалій практиці формується цілісний метод арт-реабілітації, а серія занять на його основі об'єднується у послідовний курс. Згодом за авторською програмою проводиться підготовка команди тренерів.

Знайомство з однодумцями та бажання поширювати арт-реабілітаційну роботу, особливо в напрямку занять із ветеранами АТО, приводить до створення некомерційної організації АРТРЕХАБ.

Відгуки та роботи учасників арт-реабілітаційних занять

Дякую, ви недаремно витрачаєте свій час. Наче лікар-офтальмолог, відкриваєте очі на нові, яскраві сторінки життя, допомагаєте вибратися з темряви. Зінаїдо, ваш метод дуже допоміг мені змінитися після клятої війни, за що я вам щиро вдячний.
Тарас
Учасник бойових дій
Я ніколи в житті не працювала з національними символами. Те, що вийшло перший раз, вразило мене. Це не просто малюнок, він має енергетику, силу, зміст.
Ці заняття стали для мене новинкою. Я бачила різну арт-терапію, але такої сили раніше не відчувала.
Наталка
Військовий волонтер
Дякую вам за допомогу! Завдяки заняттям вдалося вирішити деякі особисті питання. В мене залишалася велика образа на одну людину, а після занять із вами вона практично минула, й стало легше на серці. Тому що ця образа була важким тягарем. Дякую, що знайшли час і відвідуєте госпіталь. Я дуже ціную вашу допомогу та допомогу інших психологів і волонтерів. Я розумію, що недарма пішов на війну. Дуже вдячний вам і вашим колегам!
Дмитро
Учасник бойових дій
Я занурився у стан спокійної зосередженості. Це те, чого бракує в нашому житті.
Сергій
Учасник бойових дій

Наша команда

Зінаїда Кубар
Художниця, автор методу арт-реабілітації
Оксана Нечипоренко
Консультант з розвитку та фандрейзингу
Катерина Головченко
Проект-менеджер
Євгенія Томашевська
Психолог, арт-терапевт, тренер з арт-реабілітації
Олена Хом'якова
Художник, тренер з арт-реабілітації
Тетяна Нікс
Художник, тренер з арт-реабілітації

Нам допомогають

Масі Найєм
Консультант з юридичних питань
Андрій Козінчук
Військовий психолог
Андрій Дідик
Консультант з тілесної терапії
Юрій Мельничук
Етнограф, майстер народного мистецтва з вишивки
Ольга Безклінська
Музикотерапевт, голова «Всеукраїнської асоціації музикотерапевтів України»

Новини

Зв'язатися з нами

9/11 Igor Broniewicki street, Kyiv, Ukraine
Якщо ви бажаєте:
– підтримати розвиток проекту фінансовими чи іншими ресурсами,
– зацікавлені у проведенні занять на базі ваших інституцій,
– стати тренером арт-реабілітаційних занять.
Звертайтеся, ми завжди відкриті до співпраці!
Про проект
  • Цілі
  • Міссія
  • Історія створення
  • Метод
  • Команда
учасникі арт-реабілітаційних занять
  • Відгуки учасників
  • Роботи учасників
Прес-кіт
Підписатися на новини
© 2018 ArtReHub