ARTREHUB розпочав реалізацію програми арт-реабілітації українських військових

У квітні 2018 року офіційно розпочала роботу благодійна організація "АРТРЕХАБ". Це колективна ініціатива, покликана допомогти психологічній реабілітації людей, що опинилися в складних життєвих обставинах. Особливістю ініціативи є те, що вона працює в напрямку арт-реабілітації. Наразі ключовою аудиторією проекту є українські військові, що брали участь в АТО на сході України.

«Питання посттравматичних наслідків і соціально-психологічної адаптації ветеранів і членів їхніх сімей ще залишається відкритим, – вважає військовий психолог і ветеран АТО Андрій Козінчук.Крім державних інституцій, соціум впливає на адаптивні процеси та на комунікацією із ветеранами. Активну позицію займають професійні спільноти, які працюють з учасниками бойових дій, спілкуються та вводять їх в діяльність. Такий вид співпраці сприяє як населенню, так і тим, хто повернувся з війни».

БО "АРТРЕХАБ" сформувалася довкола методу арт-реабілітації, створеного художницею та суспільним діячем Зінаїдою Кубар. В основі авторського методу – мистецькі практики художниці, яка понад 10 років вивчала обрядові, фольклорні, декоративно-прикладні елементи української культури та її символіку.

«Багаторічна робота з символікою сформувала чітке розуміння, що взаємодія з сакральними архаїчними знаками в творчому процесі має цілющий вплив на внутрішній стан людини. А сама ідея використати свої мистецькі практики в психологічній реабілітації виникла з переконання, що митець у сучасному світі повинен бути суспільно орієнтованим», – говорить Зінаїда.

Понад рік художниця розробляла та вдосконалювала метод, проводячи заняття з дітьми та військовими, допоки на його основі не була створена серія авторських занять із арт-реабілітації. На основі авторського методу художниці, що має назву «Техніка червоної нитки», була розроблена програма, що об'єднана в два курси, розраховані на дорослу та дитячу аудиторію. Кожне заняття може проводитися як в рамках курсу, так й окремо. Заняття проводить команда, що складається з двох тренерів – психолога й художника. Детальніше про "АРТРЕХАБ" та метод – в інформаційній довідці.

Андрій Козінчук також переконаний, що вираження себе через творчість є дієвим додатковим заходом реабілітації, при цьому, працюючи за методикою Зінаїди, вдається уникнути поширеного сприйняття військовими арт-терапії як лікування. «Працюючи в "АРТРЕХАБІ", можливо виражати себе, проектувати переживання і захоплення в творчому процесі, видаляючи негативні моменти і заповнюючи себе красою. АРТРЕХАБ – це не лікування. Це можливість жити естетично», – каже він.

Наразі до команди проекту входить вже 10 тренерів. Усі вони пройшли навчання за авторською програмою Зінаїди. Кожне заняття проводить психолог і художник. Поки що спільнота працює з Центром медико-психологічної реабілітації учасників АТО, Медичним реабілітаційним центром "Пуща-Водиця" МВС України, відділенням дитячої нефрології Інституту нефрології на базі київської дитячої лікарні № 7 та Центром психосоціальної реабілітації Києво-Могилянської академії. Всі ці установи розташовані в Києві або неподалік, втім, у планах – розширення діяльності на інші регіони країни.

Станом на квітень 2018 року в арт-реабілітаційних заняттях взяли участь понад 200 військових. За словами одного з учасників, молодшого сержанта 11 батальйону "Київська Русь" Тараса Глушка, «заняття допомагають забути про війну, налаштуватися на нову сторінку життя й відкрити в собі творчий потенціал, який трансформується в нові якості».
Учасники арт-реабілітаційних занять
Підписатися на новини
© 2018 ArtReHub